Delay 48000 Geciktirici Krem – Geciktirici Sprey Ürün Görseli

Erken Ergen Cinselliği: Çocuğunuzun Neleri Var?

Ebeveynleri endişelendirmek istiyorsanız on üç yaşındaki çocuğuyla birlikte bir odaya kilitleyin ve onlara gençlerle seks hakkında konuşmaları gerektiğini söyleyin. Birkaç ebeveynin rahat ve tartışmaya hazır olduğu bir konudur. Ve yine de çoğu anne-babalar, seksin önemi ve yetişkin ilişkilerindeki samimiyet nedeniyle ve hepimizin yaşadığı cinsel yüklü çevre yüzünden biliyorlar. Çocuklar ebeveynlerinden seks hakkında bilgi almıyorsa, duyacakları şeyler var. Bu konuda bir başkasından.

Genç ergenler neler yaşarlar? Aşağıda, iki ergen sağlık uzmanı bu soruyu araştırmaktadır.

Birçok ebeveyn, on üç yaşındaki çocukların henüz cinsel varlıkları olduğunu düşünmüyor. Onlar mı?

DAVID BELL, MD: Hepimiz cinsel varlıklarıız. Çocuklarımız, neredeyse ilk günden itibaren iyi bir dokunuş ve sevgi dolu ilişkiler konusunda bizden öğreniyorlar. Çocuklarda erken yaşlarda ortaya çıkan birçok keşif davranışı vardır. Ebeveynlerin çocuklarıyla erkenden cinsellik ve bilgi gençliği hakkında konuşmak rahat olmalı.

JENNIFER JOHNSON, MD: Dr. Bell’e cinselliğin her insanın hayatının bir parçası olduğuna, bilincim olsun ya da olmasın, küçük çocukları da içerdiğine tamamen katılıyorum. Ancak çocuklar aslında ergenlik yaklaşırken veya zaten ulaştığında, bedenlerine neler olduğunu ve neler olacağı hakkında bazı somut bilgilere ihtiyaç duyarlar.

Bilinçli bir şekilde, yedi ya da sekiz yaşındaki kişilerin bu bilgileri henüz ele almaya hazır olduğunu sanmıyorum. Anlamak onlar için çok zor.

DAVID BELL, MD: Seninle aynı fikirde değilim. Bence bu gelişimsel açıdan uygun bir sohbet ve çocuk büyüdükçe o çocuğa konuşma şekliniz değişiyor.

Ergenlik belirtileri nelerdir?

DAVID BELL, MD: Dişiler için ilk değişikliklerden bazıları göğüs gelişimidir ve ilk değişikliklerden biri göğüs tomuru gelişimidir. İnsanların daha fazla fark ettiği ve takdir ettiği daha sonraki değişikliklerden biri, ilk menstruasyon döngüsünün başlamasıdır.

Çocuklar için, bazen çok daha az fark edilir, çünkü ilk değişiklik testiküler boyutta büyüme ve daha sonra çok daha sonra saç ve kas gelişimidir. Büyüme atılımı erkekler için çok daha sonra gerçekleşir.

Cinsiyet kadar genç ergenler neler yaşarlar? Ergeniniz veya gençleriniz cinsel yönden aktif mi? Ergenlik çağındaki erken cinselliğe cevap arayın burada büyük bir değişim derecesi var mı?

JENNIFER JOHNSON, MD: Evet, var. Aslında, kızlar için, göğüs tomurcuklarının gelişimi olan ilk işaret, sekiz yaşında erken yaşta ortaya çıkabilir. Aynı zamanda on iki ya da on üç yaşlarında ortaya çıkabilir.

Ergenlik çağının hem erkekler hem de kızlar için büyük fark vardır. Ancak ilginç olan, bu süreç başladıktan sonra, ergenlikten başlayıp tamamlanmasına kadar nispeten tutarlı bir dönemdir.

Gençler ne zaman cinsel duygulara başlar?

JENNIFER JOHNSON, MD: Puberte, vücut tarafından geliştirilen seks hormonlarının bir sonucudur ve bu hormonlar göğüsler veya penis gibi organların gelişimini etkiler.

Bu hormonlar beynin üzerinde de etkiyerek çocuğun daha önce yaşamayacağı cinsel isteklerin başlangıcına neden oluyor, en azından aynı şekilde değil.

Cinsel duygu ve davranışları tetikleyen şeyleri ve hormonların nasıl çalıştığını tam olarak tam olarak anlayamadık, ancak kesinlikle hormonlar gemide olduğunda, arzumuz artıyor.

Mastürbasyon hangi yaşta oldukça yaygın?

DAVID BELL, MD: Erkeklerde on ila on üç yaş.

JENNIFER JOHNSON, MD: Kızlar muhtemelen ortadaki ergenliğe dönene kadar mastürbasyon denemeye başlamıyorlar. Erken ergenlerin bedenlerine olan bitleri bastığını düşünüyorum.

Ayrıca hayatlarında büyük geçişler yapıyorlar, yeni, büyük bir okula gidiyorlar ve bilişsel ve toplumsal dünyasında çok yetişkin işleri yapmaları bekleniyor. Sanırım orada oturuyorlar, “Tamam, bugün ne olacak?”

DAVID BELL, MD: Psikolojik olarak, cinselliği denemek için ergenlik döneminin başında pek yoklar. Bu konuda daha fazla konuşabilirler. Kadınlar için daha hızlı veya daha erken geliştiği için arzuları orada, erkek hakkında daha çok konuştuğunu biliyorum. Ve o dönemde, çocuklar genellikle kızlardan bahsetmiyorlar. Bekliyorlar.

Ancak erken ergenlik çağlarında kız ve erkek seks yapıyor. Bu ne demek?

JENNIFER JOHNSON, MD: Klinik pratikte ve literatürde, onüç yaşından önce consensual seks yapmış kızların, çocukluklarında cinsel taciz riskini taşıdıkları çok daha iyi belgelendi; o zaman başlamayan kızlar on üç yaşına gelene kadar seks yapıyorlar. Bu yüzden, seks yapmış bir hastam var ve onüç yaşın altında olduğunda, olası cinsel istismar hakkında sorgulamamda gerçekten dikkatli olduğumda. Her kızı ve gördüğüm her erkeği soruyorum, ama benim için gerçekten kırmızı bir bayrak olduğum seks yapan genç kızlar.

Anababalar için seks hakkında konuşmaya başlamak için iyi bir yol var mı?

JENNIFER JOHNSON, MD: Kesinlikle. Bir ebeveynin cinsellik hakkında konuşmaya başlamak için kullanabileceği her türlü açıklayıcı, atlamaları gereken şeydir. Menstrüasyon örneğin harika bir fırsattır. Fakat bence, ebeveynler cinselliğin kendisinden bahsedilenden daha somut üreme süreçleri ya da hatta cinsel ilişkinin somut yönleri hakkında konuşmaktan daha rahattırlar.

Sizce ebeveynler bu sohbete katlanmaktan çekiniyorlar mı?

DAVID BELL, MD: Bence genelde “penis” ve “vajina” sözleriyle rahat değiller. Cinsel duygular hakkında konuşmaları rahat değildir. Cinsellik hakkında konuşmanın cinselliğe teşvik ettiği fikrinde bulunurlar. Sanırım cinsiyet ve cinsellik hakkındaki değerlerinizi konuşmak ve paylaşmak, gençlerdeki cinsel ve cinsel davranışları teşvik etmediğini vurgulamanın önemli olduğunu düşünüyorum.

JENNIFER JOHNSON, MD: Bir toplum olarak, birbirimizle seks hakkında konuşmaktan genellikle rahat değiliz. Bu, çok sayıda kocanın ve eşinin konuşmadığı bir şey. Seks yapıyorlar, fakat neyin iyi neyin yaramadığını tartışamayacaklar.

 

En son zihinsel sağlık haberleri için Twitter’da bizi takip edin
reklâm
Cinsellik, toplumumuzda bir tür tabu. Bence ebeveynlerin çocukları ile bu konuyu konuşmaları, sekslerin normal, harika, sağlıklı bir şey olduğunu söyleyen ebeveynler için bile daha korkutucu.

Bir ebeveyn bu konuşmaya katıldığından emin değilse, daha iyi bir işte çalışabilecek biri bulacak mı?

DAVID BELL, MD: Bence bu sağlıklı bir seçim.

JENNIFER JOHNSON, MD: Evet. Ve başka bir yaklaşım kitaplar. Kitapçıya giren herkes, gençler için cinsellik hakkında yazılmış büyük bir kitap seçkisi ve gençler için üreme ve kontrasepsiyon hakkında bilgi bulacaktır. Anababaların önerdiğim şey, beğendikleri kitapları seçip çocuğa verdiklerini gösteriyor. Kızım yatak odasında koleksiyonuna sahip. Birlikte birkaç kişiye baktık. Gerçekten eğlenceliydi, çünkü bir tanesi aslında hem annelerin hem babaların ergenlik yaşantılarıyla ilgili sorular sordu. Kocamı buraya getirmek için harika bir fırsattı.

Çocuklar ne öğrenmek istiyor?

JENNIFER JOHNSON, MD: On ila onüç yaşındaki çocukların cinsiyete ilişkin çok fazla şey öğrenmek istediklerinden emin olduklarını düşünmüyorum, çünkü özellikle gençler hala seksin şanssızlık ve dağınıklık gibi bir çocukluk görüşüne sahipler. Ancak vücudunun geçtiği şeyin normal olduğuna dair güvence istiyorlar.

Sanırım muhtemelen erken ergenlik çağındaki en önemli sağlık kaygısı “Ben normal miyim?” Bir göğüs diğerinden daha büyük: normal mi? Ve neler olup bittiği hakkında gerçekleri istiyorlar, ancak kontrasepsiyon ve bunun gibi detaylarla ilgili konuşmakla pek ilgilenmiyorlar.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )